Jak wybrać urządzenia do monitoringu?
Jaka kamera do monitoringu CCTV?
Jaki rejestrator?
Jaki dysk do monitoringu?
Zastanawiając się nad wyborem idealnego systemu monitoringu (CCTV), który spełni wszystkie nasze oczekiwania musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Oczywiście podstawą takiego systemu nadzoru są kamery do monitoringu. Na pytanie, jaka kamera do monitoringu CCTV, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku dostępnych jest coraz więcej możliwości, m.in. kamery cyfrowe IP, analogowe, o różnych parametrach, budowie i możliwościach analitycznych. Z mnogości urządzeń powstaje pytanie:
Jak w takim razie wybrać kamery do systemu telewizji dozorowej?
Pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć to: co chcemy zabezpieczyć? Dom, biuro, firmę, magazyn czy może większe przestrzenie handlowe. Jaka kamera do monitoringu sprawdzi się właśnie tam, gdzie potrzebujemy skutecznego nadzoru. Określenie wstępnego budżetu, też może być przydatne.
Następnie należy zdecydować, gdzie domyślnie ma znajdować się kamera? Dzięki temu profesjonalny doradca dystrybutora może nam podpowiedzieć, ile kamer powinniśmy zastosować, jaką klasę szczelności wybrać, jaki obiektyw i rozdzielczość.
Jaki obiektyw? Jeżeli kamera ma pracować wewnątrz pomieszczenia należy dobrać obiektyw o odpowiednim kącie widzenia. Przykładowo popularne obiektywy 2.8 mm w zależności od połączonej matrycy mogą mieć zakres widzenia od 90° do 110° (im większy obiektyw, tym węższy kąt widzenia). Dostępne są też kamery z obiektywami regulowanymi od 2.8 mm do 12 mm. Takie rozwiązanie daje nam większe pole manewru.
Jaka rozdzielczość? W sytuacji, kiedy potrzebujemy jedynie podglądu obrazu z kamery, żeby ogólnie wiedzieć co się dzieje w nadzorowanym obszarze, dobrym wyborem będzie kamera 2 MP. Natomiast, jeżeli interesuje nas dokładna analiza poszczególnych elementów na rejestrowanym obrazie, dobra widoczność szczegółów, to zdecydowanie nasz wybór powinien paść na kamery o wyższej rozdzielczości 4 MP lub 8 MP.
W jakich warunkach będzie pracować kamera? Większość kamer dostępnych na rynku posiada wbudowany promiennik IR (podczerwieni), który umożliwia ciągły monitoring w warunkach ze słabym oświetleniem lub w nocy. Standardowy zakres zasięgu to od 10 do 40 metrów. Dostępne są także w sprzedaży urządzenia, których zakres działania promiennika IR sięga nawet do 100 metrów. Wybór zależy od naszych potrzeb. Część kamer wyposażona jest w promiennik wykorzystujący SamartIR, czyli technologię, dzięki której cały obraz jest równomiernie oświetlony, a w efekcie lepszej jakości. Zaawansowane natomiast umożliwiają widoczność kolorowego obrazu w prawie całkowitej ciemności. Kamery serii Colorvu i Full-color oraz inne znajdziesz w sieci dystrybucji sprzętu Hikvision i Dahua.
Istotne jest też jaką klasę szczelności ma kamera. Instalując kamery na zewnątrz musimy być pewni, że urządzenie będzie skutecznie pracować nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych. Odporność na skrajne temperatury, wodę, kurz czy uderzenia możemy wyczytać w specyfikacji kamer pod symbolami IP67 czy IK10.
Kamery to nie wszystkie urządzenia niezbędne do nadzoru wizyjnego. Potrzebny będzie jeszcze rejestrator oraz dysk dedykowany do systemów monitoringu, na którym będą zapisywane i przechowywane nagrania. Należy pamiętać, że po zapełnieniu dysku, nagrania zaczynają się nadpisywać.
Montaż kamery, czyli miejsce gdzie się będzie znajdować i sposób, w jaki będzie zasilana ma znaczenie. Aktualnie większość profesjonalnych kamer IP do monitoringu ma funkcję PoE, dzięki której zasilanie kamery jest możliwe za pomocą tego samego przewodu, co do transferu danych.
Zaawansowane technologie analityczne oparte o sztuczną inteligencję, stosowane w kamerach do monitoringu dedykowane są dla konkretnych zastosowań. Przykładowo, są kamery posiadające funkcję rozpoznawania twarzy, czy tablic rejestracyjnych pojazdów z serii ColorVu, AcuSense, czy kamery do pracy w warunkach nocnych przy braku oświetlenia z funkcją DarkFighter. Oczywiście na rynku są też dostępne kamery zliczające ludzi, mierzące temperaturę czy posiadające inne specjalistyczne technologie. Wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu. Więcej przydatnych informacji na temat funkcji kamer można znaleźć tutaj.
Reasumując, dobór kamer do monitoringu nie musi być trudny. Jeżeli dobrze się przygotujemy do rozmowy z dystrybutorem i będziemy wiedzieć jakie są nasze cele i oczekiwania to skuteczny system monitoringu można zorganizować w niewielkim czasie.
Więcej informacji na temat doboru urządzeń monitoringu jest dostępnych tutaj.
Ciekawostka:
CCTV skrót z j. angielskiego Closed-Circuit Television co w dosłownym tłumaczeniu oznacza telewizję o obwodzie zamkniętym, częściej tłumaczone jako telewizja przemysłowa, a obecnie powoli wypierane przez określenie „telewizyjne systemy dozorowe”.
Jest to system przesyłu obrazu z kamer do wyznaczonego zestawu monitorów lub rejestratorów obrazu w ograniczonym obszarze w celu zwiększenia bezpieczeństwa tego obszaru.
Obszarem takim może być pojedynczy budynek, np. dom jednorodzinny, bank, supermarket, szkoła, jak również zespoły budynków, takie jak lotniska, duże zakłady przemysłowe, czy też całe miasta.