Możliwości urządzeń CCTV

Skuteczny monitoring

Jakie kamery są dostępne na rynku?
Zastosowanie kamer zaawansowanych technologicznie
Kamery mobilne

W dzisiejszych czasach stosowanie systemów monitoringu w celu zabezpieczenia i kontroli danego obszaru stało się standardem. Z tego powodu na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń wspierających i doskonalących to rozwiązanie. Urządzenia do monitoringu takie jak kamery, rejestratory, czujniki, itd. tworzą skuteczne rozwiązanie do zabezpieczenia domu lub firmy.

CCTV (ang. Closed-Circuit-Television), czyli w dosłownym tłumaczeniu telewizja w obwodzie zamkniętym, to tak naprawdę telewizyjne systemy dozorowe mające na celu podniesienie bezpieczeństwa miejsca, które nadzorują. Kamery rejestrują obraz i dźwięk, który w czasie rzeczywistym jest przesyłany do podglądu na urządzeniu – monitorze, tablecie lub telefonie. Taki układ umożliwia ciągłą obserwację, rejestrację i archiwizację, co daje wielkie możliwości analityczne, w podnoszeniu bezpieczeństwa, a nawet zwiększeniu sprzedaży w punktach detalicznych.

Co daje monitoring?

  • Ciągły nadzór niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywamy
  • Ograniczenie kradzieży i szybką reakcję w momencie wykrycia potencjalnych prób
  • Dowody w postaci nagrań w sytuacjach, które wymagają takiej weryfikacji
  • Niwelowanie strat, dzięki analizie nagrań
  • Podgląd transakcji sprzedażowych, przepływu gotówki
  • Nadzorowanie dostaw, przyjęć i wydawania towaru
  • Unikalne dane uzyskane z urządzeń wykorzystujących inteligentną analizę obrazu
  • Usprawnienie systemów sprzedażowych i magazynowych
  • Szybkie zlokalizowanie potencjalnego źródła zagrożenia

Te podstawowe i najbardziej oczywiste zalety systemów CCTV nie wyczerpują tematu. Możliwości systemów zabezpieczeń są dużo większe. Systemy, które oprócz na podglądzie na żywo, bazują dodatkowo na danych uzyskanych z urządzeń wykorzystujących zaawansowane technologie analityczne, są podstawowymi narzędziami pracy w wielu branżach.

Najogólniej telewizję przemysłową można podzielić, według technologii przesyłu danych z której korzysta, na system analogowy i cyfrowy. Zazwyczaj systemów tych się nie łączy, jednak istnieje możliwość zaprojektowania systemu hybrydowego, zawierającego obie technologie. Więcej o wyborze kamer do monitoringu znajdziesz tutaj.

Jakie są możliwości kamer do monitoringu?

Pierwszą, często wykorzystywaną możliwością kamery do monitoringu o wysokiej rozdzielczości jest zasięg detekcji. Nowoczesne urządzenia o dobrej jakości, dzięki zastosowaniu odpowiedniego obiektywu stwarzają możliwość obserwacji otoczenia lub konkretnego miejsca z dużej odległości. Korzystając z takiego rozwiązania kamera pozostaje w ukryciu i potencjalny intruz nie jest świadomy monitoringu. To rozwiązanie stosuje się np. w monitoringu bram wjazdowych, gdzie zamiast instalować przewody sięgające do samej bramy, za pomocą odpowiedniego obiektywu, uzyskujemy podgląd dokładnie tego miejsca, które chcemy nadzorować, bez utraty jakości. W przypadku potrzeby kontrolowania dużej przestrzeni, także istnieje wiele skutecznych rozwiązań. Można zastosować system kilku kamer lub użyć odpowiednio skonfigurowaną kamerę szybkoobrotową z ustawionym patrolem. W tym wypadku może ona również śledzić ruch wyłapany w nadzorowanym obszarze. Warto też wspomnieć o kamerach z obiektywem fisheye, posiadających bardzo szeroki kąt widzenia.

Zaawansowana analityka obrazu otwiera przed użytkownikami kamer duże możliwości. Możliwości urządzeń CCTV daleko wykraczają poza zwykły nadzór wizyjny. Zaawansowana analityka wspomaga w podejmowaniu decyzji. W zastosowaniu domowym, urządzenia inteligentnie oddzielają ruch człowieka lub pojazdu od obiektów powodujących fałszywe alarmy (małe zwierzęta, liście, zmiany światła). Odbiorca dostaje powiadomienie alarmowe tylko wtedy, gdy rzeczywiście nastąpi jakaś istotna zmiana w nadzorowanym obszarze. Odpowiednio skonfigurowane urządzenie może korzystać z funkcji wtargnięcia w wyznaczony obszar lub przekroczenia wirtualnej linii.

W przestrzeniach sprzedażowych aktualnie najpopularniejsze są kamery zliczające. Dostarczają one danych statystycznych, na podstawie których użytkownik może wprowadzać udoskonalenia w swojej firmie. Informują o tym ile osób odwiedziło obiekt danego dnia, czy w konkretnym przedziale czasowym oraz jak długo trwał proces sprzedażowy lub pobyt w sklepie. Wprowadzając bardziej zaawansowany system istnieje możliwość zarządzania kolejkami do kas. Kamera zlicza osoby w kolejce i po przekroczeniu określonych limitów generuje alarm, który może wywołać kolejną osobę z obsługi do pomocy.

Warte uwagi są też kamery potrafiące tworzyć mapy ciepła (ang. heat map). Przykładowo kamery fisheye, których obszar nadzoru obejmuje duże przestrzenie, mogą wykonać mapy ciepła pokazujące, w których miejscach sklepu zatrzymało się najwięcej osób. Pozwala to zdobyć dane o tym, gdzie zatrzymuje się najwięcej osób i jakie ekspozycje są skuteczne sprzedażowo.

Użyteczną informacją jest to, że monitoring można zintegrować też z innymi systemami. Przykładem jest monitoring kas zintegrowany z POS (ang. point of sale), który daje dostęp do działań kasjera i danych sprzedażowych pojawiających się w systemie i pozwala automatycznie wykryć działania podejrzane lub próby kradzieży. Dodatkowo możemy kontrolować każdą transakcję i reagować, gdy system wykryje nieprawidłowości.

Bardzo przydatne są też kamery ANPR (ang. Automatic number-plate recognition) z systemem automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Ich główne możliwości to:

  • Liczenie samochodów
  • Kontrolowanie ilości zajętych miejsc parkingowych
  • Czas postoju w danym miejscu konkretnego pojazdu
  • Analiza tablic rejestracyjnych, z jakiego obszaru są klienci
  • Automatyczne otwieranie szlabanu po zidentyfikowaniu wprowadzonej w system tablicy rejestracyjnej
  • Zintegrowanie z systemem ważenia pojazdów

Kolejną ważną grupę tworzą kamery identyfikujące twarz (ang. facial recognition), które są najczęściej stosowane w sytuacjach, gdzie wymagana jest kontrola dostępu (w tym wypadku często są to jednak specjalne, samodzielne urządzenia typu standalone) lub ewidencja osób wchodzących do budynku. Dzięki rozpoznaniu przez urządzenie konkretnej osoby, może ono dostarczyć dane o godzinie jej przyjścia i wyjścia z obiektu, zidentyfikować i zakazać wstępu lub wysłać powiadomienie, gdy pojawi się osoba przypisana do specjalnej kategorii – kurier, VIP, niemile widziana. Wtedy pozostałe osoby zostaną zarejestrowane jako zwykli klienci, dzięki czemu będziemy mieć dostęp do statystyk odwiedzin naszej firmy.

W ofercie dystrybutorów dostępne są też kamery termowizyjne, które idealnie sprawdzają się w kontroli terenu, czy wczesnym wykrywaniu pożaru. Kamery te mierzą temperaturę obiektów w widocznym obszarze, dzięki czemu świetnie wykrywają ludzi i samochody nawet w słabej widoczności, całkowitej ciemności, gęstej mgle lub gdy ktoś próbuje się ukryć. Pozwala to dużo szybciej dowiedzieć się o potencjalnym niebezpieczeństwie i podjąć odpowiednie działania prewencyjne. Na rynku można też zaopatrzyć się w ręczne, przenośne kamery termowizyjne. Wykorzystywane są one np. do sprawdzenia szczelności cieplnej budynku, czy kontroli poziomu nagrzewania się konkretnych obiektów (w samochodzie, instalacjach elektrycznych).

Kamery do monitoringu są też powszechnie wykorzystywane przy nadzorze linii produkcyjnych w dużych zakładach. Dzięki temu wykrycie nieprawidłowości w działaniu linii lub zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu pracowników jest dużo skuteczniejsze. Na rynku dostępne są kamery o różnym stopniu ochrony i odporności na warunki pracy.

Coraz popularniejsze są także kamery mobilne, posiadające alternatywne źródło zasilania np. za pomocą wydajnego akumulatora. Takie urządzenia sprawdzą się wszędzie tam gdzie dostęp do źródła prądu jest utrudniony lub urządzenie wymaga częstej zmiany lokalizacji, np. tereny budowy, imprezy masowe, plenerowe, itd.

Co ciekawe według badań statystycznych, co do skuteczności nadzoru przy wykorzystaniu kamer wizyjnych w przeciwdziałaniu przestępczości, poziom bezpieczeństwa wzrasta od kilkunastu do nawet 50 %. W miejscach gdzie zagęszczenie kamer jest duże przy małej ilości osób znajdujących się w monitorowanym obszarze np. parkingi, przestępczość spadła nawet o połowę w stosunku do okresu zanim w danym miejscu zastosowano monitoring. W obszarach gdzie kamer było mniej, a ilość osób duża np. dworzec kolejowy, przestępczość spadła od kilku do kilkunastu procent.

Możliwości urządzeń CCTV są coraz większe. Dobrze zaplanowany i skuteczny monitoring jest możliwy praktycznie wszędzie. Koszty takiego rozwiązania są z roku na rok coraz niższe z racji powszechnej dostępności urządzeń, a możliwości technologiczne coraz bardziej zaawansowane. Dlatego warto z tego skorzystać.