Alarm czy monitoring?

Alarm czy monitoring – co wybrać?

Jak zaplanować skuteczny system bezpieczeństwa?
Możliwości nowoczesnego systemu wizyjnego
Jak działa system alarmowy?

Decydując się na wybór rozwiązania, które podniesie poziom bezpieczeństwa domu, firmy lub przestrzeni sprzedażowej należy być świadomym wielu aspektów. Jak skutecznie i w miarę własnych możliwości, zabezpieczyć swoje mienie? Niełatwo sobie odpowiedzieć na pytanie: alarm czy monitoring?

Idealny system zabezpieczający zawiera dostosowany do potrzeb system alarmowy i monitoring wizyjny. Najprościej mówiąc urządzenia alarmowe powiadamiają o naruszeniu bezpieczeństwa, a monitoring daje możliwość podglądu wideo sytuacji. Nie każdy jednak ma możliwość i dostateczne środki, żeby wprowadzić takie kompleksowe rozwiązanie w swoim obiekcie. Wtedy zastanawiamy się co wybrać.

Podstawową różnicą między systemem alarmowym (systemem sygnalizacji włamania i napadu) a systemem monitoringu jest rejestracja obrazu. Monitoring nie zabezpieczy nas przed tlenkiem węgla lub nie poinformuje o zalaniu czy pożarze, natomiast materiał wideo, który zarejestruje kamera, może dać nam dużo szczegółowych informacji o zdarzeniu. Jeżeli mamy możliwość zainstalowania dwóch systemów jednocześnie, z pewnością będzie to najlepsze rozwiązanie. Dobrym pomysłem może okazać się też stopniowe rozbudowywanie systemu.


Aktualnie systemy monitoringu praktycznie są w stanie w podobnym stopniu alarmować użytkownika o naruszeniu bezpieczeństwa, jak profesjonalny alarm. Dlatego w sytuacji, kiedy musimy podjąć decyzję między dwoma opcjami zabezpieczeń mienia, to wybór kamer do monitoringu może okazać się wystarczający na nasze potrzeby. Jednakże, gdy potrzebujemy interwencji patrolu firmy ochroniarskiej, niewątpliwie alarm łatwiej zintegrować z systemem stacji monitorowania.

Nowoczesne urządzenia do monitoringu, mają wiele zalet, m. in. oferują weryfikację wideo, zdalną konfigurację i powiadomienia push w sytuacjach alarmowych, stały nadzór i podgląd, dodatkowo dostarczając przy tym ogromną ilość danych statystycznych.
Opcja zdalnego łączenia się z systemem nadzoru wideo z każdego miejsca na ziemi znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa i przede wszystkim daje nam swobodę w kwestii spokojnego przemieszczania się. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i urządzenie, na którym można zainstalować aplikację dedykowaną do kamery. Większość urządzeń rejestruje zdarzenia w chmurze. Bardzo ważną kwestią w systemie monitoringu jest wybór rejestratora. Musi on być dostosowany do ilości kamer, które ma obsługiwać. Warto też zwrócić uwagę na to jaką kompresję obsługuje (H.265+, H.265, H.264+, H.264).


Jak zaplanować monitoring?
Planując telewizję dozorową, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
• Jakie obszary chcemy zabezpieczyć / nadzorować?
• Gdzie planujemy montaż kamer?
• Czy potrzebujemy przechowywać zebrane z urządzeń dane?
• Ile kamer potrzebujemy?
• W jakich warunkach urządzenia mają pracować?
• Ile osób mam mieć dostęp do podglądu z kamer i czy potrzebujemy różnych stopni uprawnień?
• Czy urządzenia mają być niewidoczne dla potencjalnego intruza, czy raczej mają go „odstraszać”?


Kamery analogowe czy IP? W podstawowych seriach, oba rozwiązania oferują podobne możliwości; są możliwe rozwiązania, w których zastosowane są oba typy urządzeń (hybrydowe). Decydując się na kamery IP, powinniśmy konsekwentnie zastosować rejestrator sieciowy, czyli NVR. Jeśli wybieramy system analogowy na rynku dostępnych jest wiele typów urządzeń, które zapewnią wsteczną kompatybilność ze starymi systemami. Niewątpliwie urządzenia IP znacznie już przewyższają możliwościami konfiguracyjnymi i parametrami urządzenia analogowe.


Kolejnym istotnym czynnikiem jest kwestia mikrofonu. W podstawowych modelach jest jedno wejście audio, do którego możemy podłączyć mikrofon, jeśli planujemy zainstalować więcej tego typu urządzeń powinniśmy poszukać bardziej zaawansowanego rejestratora.

Jak długo potrzebujemy przechowywać dane? Najprostsze rejestratory posiadają jedno złącze dyskowe, do którego można podpiąć dysk o pojemności do 6 TB. Zależnie od ilości kamer i ich ustawień wystarczy to na dłuższy lub krótszy czas. Dlatego, jeśli chcemy, aby zapisany materiał był jeszcze większy, przy zachowaniu wysokiej jakości, powinniśmy wybrać rejestrator obsługujący większą ilość dysków.
Dysk twardy jest nieodłącznym elementem urządzenia rejestrującego. Jego podstawową funkcją jest przechowywanie zbioru nagrań. Poszukując dysku twardego do systemu monitoringu należy pamiętać, aby wybrać model zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym celu warto zapytać o radę profesjonalisty.

Rejestrator to baza naszego systemu monitoringu. Obecnie dzięki najnowszej technologii jego instalacja oraz obsługa są coraz prostsze. Dzięki połączeniu z Internetem, oprócz możliwości podglądu z dowolnego miejsca za pośrednictwem komputera lub telefonu, urządzenie rejestrujące wysyła powiadomienia w postaci e-mail o wykryciu ruchu, sabotażu lub informację o błędach dysku.

Oferta kamer do monitoringu u dystrybutora jest obecnie tak szeroka, że wybór odpowiedniego sprzętu wymaga sporej wiedzy. Nasz wybór powinien paść na kamerę z odpowiednimi parametrami: kątem widzenia, rozdzielczością, sposobem zasilania i klasą szczelności. Więcej o tym, jakie kamery do monitoringu wybrać, dowiesz się w tym artykule.

Dzisiejsze systemy monitoringu to nie tylko kamera, która rejestruje obraz na dysku w rejestratorze. Coraz częściej producenci implementują w swoich urządzeniach oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję i różne zaawansowane technologie (identyfikacja twarzy, tablic rejestracyjnych, zliczanie ludzi, kamery termowizyjne).

System alarmowy, co powinniśmy wiedzieć?
Popularny alarm to system sygnalizacji włamań i napadu, który działa na zasadzie aktywacji w momencie, gdy jedna z podłączonych do niego czujek zostanie naruszona (odbiera sygnał przekraczający wartości progowych).

Podstawowy zestaw systemu alarmowego to: centrala alarmowa z własnym zasilaniem awaryjnym, zestaw czujek, sygnalizator oraz klawiatura systemowa.
Elementem alarmu, który steruje całym systemem jest centrala alarmowa. Urządzenie zbiera i przetwarza sygnały z innych urządzeń oraz w razie potrzeby uruchamia alarm. W zależności od potrzeb należy dobrać urządzenie obsługujące wymaganą liczbę wejść i wyjść (preferowana jest większa ilość, w razie konieczności rozbudowy systemu). Rodzaj centrali odpowiada także za sposób komunikacji z innymi urządzeniami.

W momencie uruchomienia alarmu przez centralę, przekazuje ona tę informację dalej. Zazwyczaj stosuje się sygnalizator akustyczny lub akustyczno-optyczny zwany potocznie syreną alarmową. Urządzenie generuje głośny dźwięk oraz opcjonalnie jaskrawe światło. W nowoczesnych systemach powiadomienie o włamaniu otrzymuje się na urządzenie przenośne – push, połączenie głosowe lub wiadomość sms. Do rozbrojenia alarmu służy manipulator. Jest to urządzenie podobne do tabletu lub po prostu klawiatura sterująca systemem. Nowoczesne systemy pozwalają na instalacje, w których manipulatory nie występują – systemem sterujemy wtedy z pomocą intuicyjnej aplikacji na telefon.


Do centrali alarmowej mogą być podłączone czujki różnego rodzaju. W ofercie dystrybutorów są dostępne różne typy tych urządzeń, wewnętrzne oraz zewnętrzne:
• Czujniki ruchu i obecności (podczerwieni i mikrofalowe)
• Kontraktrony, czyli czujki magnetyczne wykrywające otwarcie okien lub drzwi
• Czujniki dymu lub gazu
• Czujniki zalania
• Czujniki zbicia szyby
• Czujniki temperatury (przydatne w miejscach, gdzie zwiększenie temperatury jest niebezpieczne lub powoduje straty)

Nowoczesne alarmy utrzymują ciągły kontakt z czujnikami. Jeżeli ktoś spróbuje naruszyć elementy systemu, wtedy automatycznie wywołuje to alarm i generuje powiadomienie. Natychmiast dowiemy się, gdy wykryta zostanie próba oszukania lub zakrycia czujnika oraz każdy błąd w działaniu i komunikacji z centralą. Profesjonalny system alarmowy powinien również posiadać własne źródło zasilania awaryjnego, które w razie braku energii pozwoli na działanie systemu nawet do ok. 12 h. Systemy alarmowe mogą być przewodowe, bezprzewodowe lub hybrydowe, łączące cechy obu systemów.


Aktualnie systemy alarmowe są już w większości obsługiwane (uzbrajanie, rozbrajanie, sterowanie wyjściami, podgląd zdarzeń) i konfigurowane zdalnie. Dzięki temu urządzenia są w stanie na bieżąco informować o każdym statusie centrali alarmowej, alarmach lub usterkach.

Poprzez dostępność na rynku dużej ilości rozszerzeń i modułów, jesteśmy w stanie za pomocą systemu alarmowego sterować, roletami, ogrzewaniem, oświetleniem, bramą wjazdową, czy też systemem zraszania ogrodowego.

Ogromną zaletą systemu alarmowego jest to, że możemy połączyć go ze stacją monitorowania agencji ochrony. Rozwiązanie to zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ po naruszeniu systemu alarmowego możemy spodziewać się reakcji firmy ochroniarskiej.

Podsumowując, znając już ogólne działanie systemu alarmowego i monitoringu, oraz mając świadomość ich możliwości, wybór powinien być łatwiejszy. Oczywiście zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami w tej dziedzinie, którzy doradzą najskuteczniejsze rozwiązanie. Więcej dowiesz się z tego artykułu.